Rechtmatigheid EU-uitgaven niet op orde

De Europese Unie heeft een begroting van circa 130 miljard euro per jaar, gefinancierd door afdrachten uit de lidstaten. De EU-uitgaven vinden ook grotendeels plaats in de lidstaten. De Europese Rekenkamer beoordeelt jaarlijks of deze uitgaven volgens de regels (‘rechtmatig’) zijn gedaan. Dit oordeel is nog nooit positief geweest, omdat er te veel fouten worden gemaakt bij de besteding hiervan in de lidstaten. De Algemene Rekenkamer volgt de EU financiën daarom al twaalf jaar kritisch. Lees meer over verantwoording van EU-geld.

De grafiek toont de verschillende soorten EU-ontvangsten. Dit zijn bedragen die de lidstaten aan de EU afdragen op grond van hun btw-inkomsten, hun bruto nationaal inkomen (BNI) en hun inkomsten uit douaneheffingen (traditionele eigen middelen).

De grafiek laat de verschillende soorten EU-uitgaven zien. Na 2006 is de Europese Commissie een andere begrotingsindeling gaan gebruiken. De namen van de verschillende uitgavencategorieën zijn daarom na 2006 grotendeels anders.

In de grafiek is de percentuele verandering van de EU-ontvangsten en EU–uitgaven te zien ten opzichte van een jaar eerder.

EU-ontvangsten en -uitgaven

2003200420052006200720082009201020112012
Ontvangsten (miljoenen euro)93.468,6103.511,9107.090,6108.423,0117.563,0121.584,4117.625,6127.795,3130.000,0139.540,5
Uitgaven (miljoenen euro)90.557,5100.139,4104.835,2106.575,5113.953,3116.544,5118.361,0122.230,7129.394,9138.683,4

Trend

2003200420052006200720082009201020112012
Ontvangsten (in procenten)-2.110.73.51.28.43.4-3.38.61.77.3
Uitgaven (in procenten)6.410.64.71.76.92.31.63.35.97.2

Ontvangsten uitgesplitst per jaar (in miljoenen euro)

Post2003200420052006200720082009201020112012
BTW-middelen21.260,113.912,216.018,017.206,219.440,819.007,712.796,212.470,514.798,914.871,2
BNI-afdracht51.235,268.982,070.860,670.132,173.914,774.477,381.982,591.066,888.414,398.163,0
Traditionele eigen middelen10.857,212.307,114.063,115.028,316.573,017.282,914.528,215.659,316.777,716.453,4
Overige inkomsten (inclusief overschotten en verrekeningen)10.116,18.310,76.148,96.056,47.634,510.816,58.318,68.598,710.009,010.053,0

Ontvangsten uitgesplitst per jaar (in %)

Post2003200420052006200720082009201020112012
BTW-middelen22,713,415,015,916,515,610,99,811,410,7
BNI-afdracht54,866,666,264,762,961,369,771,368,070,3
Traditionele eigen middelen11,611,913,113,914,114,212,412,312,911,8
Overige inkomsten (inclusief overschotten en verrekeningen)10,88,05,75,66,58,97,16,77,77,2

Uitgaven uitgesplitst per jaar (in miljoenen euro)

Post2003200420052006200720082009201020112012
Landbouw44.379,243.579,448.465,849.798,8------
Structurele acties28.527,634.198,332.763,232.399,3------
Intern Beleid5.671,87.255,27.972,19.013,7------
Externe hulp4.285,84.605,85.013,15.186,2------
Administratie5.305,25.856,46.191,46.699,76.805,67.292,57.615,37.895,88.359,38.564,4
Reserves147,9181,9140,1127,6------
Toetredingshulp2.239,83.052,92.984,62.276,7------
Compensatie-1.409,51.305,01.073,5444,6206,6209,1---
Duurzame groei----43.713,045.611,444.683,548.828,054.731,661.584,7
Instandhouding en beheer natuurlijke hulpbronnen----54.648,454.812,755.877,356.647,357.374,559.096,2
Burgerschap, vrijheid, veiligheid en rechtvaardigheid----1.049,81.310,61.993,01.373,01.827,32.374,5
De EU als mondiale partner----7.291,87.310,77.982,97.486,57.102,27.063,6

Uitgaven uitgesplitst per jaar (in %)

Post2003200420052006200720082009201020112012
Landbouw49,043,546,246,7------
Structurele acties31,534,231,330,4------
Intern Beleid6,37,27,68,5------
Externe hulp4,74,64,84,9------
Administratie5,95,85,96,36,06,36,46,56,56,2
Reserves0,20,20,10,1------
Toetredingshulp2,53,02,82,1------
Compensatie-1,41,21,00,40,20,2---
Duurzame groei----38,439,137,839,942,344,4
Instandhouding en beheer natuurlijke hulpbronnen----48,047,047,246,344,342,6
Burgerschap, vrijheid, veiligheid en rechtvaardigheid----0,91,11,71,11,41,7
De EU als mondiale partner----6,46,36,76,15,55,1